esmaspäev, 18. jaanuar 2016

ül. nr.1 taksonoomia


Taksonoomilised ühikud:

Taksonoomia- on teadus organismide süstematiseerimisest.

Sugukond- bioloogilises taksonoomias lähedasi perekondi ühendav üksus (vahtralised).

Perekond- liigist kõrgemal seisev takson, millesse kuulub üks liik või mitu morfoloogiliselt sarnast liiki (perekond vaher).

Liik- taksonoomiline mõiste, mida bioloogias kasutatakse kindlal viisil omavahel sarnanevate organismide populatsiooni kohta. Liigid, millel on ühised esivanemad, kuuluvad perekonda. Liik saab kuuluda ainult ühte perekonda (harilik vaher).

Alamliik- on takson, mis on liigist ühe võrra madalamal olev üksus. Alamliigist madalamad liigisisesed ühikud on teisend e varieteet ja vorm.

Hübriidliik- kahe liigi ristamine
                      hõberemmelgas  Salix alba                       Salix  x  tubra
                      raberemmelgas  Salix fragilis                   punane remmelgas
 kus  x  näitab, et on perekonna sisene hübriidliik.

Aedvorm- on tekkinud looduses, ei ole aretatud. Tavaliselt on antud taimele aedvormi nimi.

Sort- on tedliku aretustöö tulemus (ristamine, pookimine).

Geograafiline teisend- geograafiline teisend ja alamliigid kujunevad välja sellistel liikidel, mis oma ulatusliku leviala tõttu kasvavad väga mitmekesistes kliimatingimustes (siberi lehis, harilik kuusk).

Morfoloogiline teisend- e vorm erineb teistest oma liigi isenditest mingi konkreetse välistunnuse poolest. Erinevused võivad olla võra kujus , viljades, võrsete värvis jne. vormil ei ole selget levipiirkonda, ta esineb kogu leviala ulatuses. Palju erinevaid vorme esineb näiteks: harilikul kuusel (hariliku kuuse kerajas vorm, hariliku kuuse rippuvate okstega vorm).
Harilikul

1 kommentaar:

  1. Töö vajab täiendamist. Juhend: Koosta oma blogisse visualiseeritud lühikonspekt põhimõistete teemal. Konspektis peaksid kindlasti kajastuma mõsited takson, perekond, liik, sort, introduktsioon, aklimatisatsioon, metsistumine, naturaliseerumine, kultuuristumine. Visualiseeritud konspekt võib olla vormistatud mõistekaardina, ideekaardina, kollaažina, tabelina, koomiksina vms (mõistekaartide vms kasutamisel võite kasutada spetsiaalseid rakendusi ja programme või hoopis paberit ja pliiatsit. Viimase korral võib oma töö pildistada ning selle oma blogisse üles laadida). Samuti võib visualiseeritud konspekt olla vormistatud tekstina, kuhu on lisatud näidetena pilte jms. Lühikonspektile lisa 3-5 käsku taimede eesti ja ladinakelsete nimede ning sordinimede kirjutamise kohta.

    Kas pookimine võimaldab uut sorti saada?
    Kõik näited olete esitanud puittaimede valdkonnast. Meie teemaks on aga rohttaimed. Näited palun asendage rohttaimedega.

    VastaKustuta